Kanji Lalji Mehta egy ateista kereskedő, aki vallásos kegytárgyak eladásából él. Amikor egy napon földrengés következtében a boltja rommá válik, döbbenten értesül arról, hogy az „Isten akaratából” történt katasztrófák esetén a biztosító nem fizet kártérítést. Lalji úr kétségbeesésében elhatározza, hogy bepereli Istent a kárért, amit az okozott neki, és beidézteti a bíróságra a helyi vallási vezetőket mint Isten földi helytartóit, hogy eldőljön, kinek kell megfizetnie az „Isteni akaratból” történt szerencsétlenség során bekövetkezett kárt. Pereskedése során különös segítőre lel. A nagy kritikai elismerést aratott és a közönség körében is sikeres film számtalan vitát és tiltakozást váltott ki, mivel sajátos színben mutatja be az indiai vallásosságot. A film hadat üzen a bigott vallásosságnak és az egyházak túlzó hatalmának, miközben a vallás igazi lényegét, az Istenbe vetett hitet mutatja be. A komikus jelenetek mögül nemcsak a kortárs hindu vallásosság és ritualizmus körképe, hanem az egyén Istennel való kapcsolatának kérdése is felszínre kerül.
Második rész: OMG 2 (2023)
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=8nUwpoTrWFk[/embedyt]
megnézem lentebb
-
Rendezte: Umesh Shukla
-
Írta: Umesh Shukla, Bhavesh Mandalia
-
Szereplők: Mithun Chakraborty, Akshay Kumar, Paresh Rawal, Om Puri, Mahesh Manjrekar, Govind Namdeo, Murli Sharma, Nikhil Ratnaparkhi, Lubna Salim, Poonam Jhawer, Yusuf Hussain, Jaineeraj Rajpurohit, Nidhi Subbaiah, Apoorva Arora, Azaan Shah
LETÖLTÖM
MEGNÉZEM
FILMZENEI ALBUM
Az utóbbi évtized bollywoodi filmgyártása rohamléptekkel felzárkózott a nyugati filmvilág témaválasztásaihoz, ez a film is ennek a tanúbizonysága. A hagyományos indiai film a hindu hitvilág ábrázolásában nem kérdőjelezte meg a hitet, az istenek cselekedeteit mély meggyőződéssel, kérdőjelek nélkül ábrázolta. Az OMG viszont erőteljesen belecsap a közepébe.
Adva van egy kegytárgyárus (Paresh Rawal, nem bollywoodi sztár-ikon, hanem elismert epizodista), akinek üzletét földig lerombolja egy földrengés. Az üzletember ráadásul olyasmit árul, amiben nem is hisz; meggyőződéses ateista. A romba dőlt üzletet és az anyagi csődöt hamarosan követi a családja széthullása is, amikor dühében feljelenti Istent a bíróságon. Ahogy kibontakozik a tárgyalás hosszú folyamata, a kisember küzdelme a vallás kiárusítóival szemben, az általa feltett kérdésekre nem kapott válaszok (vagy semmitmondó kinyilatkoztatások) tükrében az emberben komoly kérdések fogalmazódnak meg.
És persze megjelenik Krishna (Akshay Kumar, na, ő tényleg bollywoodi szupersztár) is, aki rendesen bekavar a folyamatokba, és elképesztő módon magát a kisembert segíti, hogy megnyerhesse a pert.
Három világvallást veséz ki rendesen, s nem kíméli egyiket sem, odamondogat a hinduizmusnak, az iszlámnak és a keresztény tanoknak egyaránt. Mindezt nem sértően teszi, de nagyon is valós kérdéseket feszeget. Amikor elhangzott a vallással kapcsolatban a copyright szó, akkor szabályosan bennem rekedt a levegő. Mert erről van szó. Kisajátítása, szerzői jog által birtokbavétele valaminek, aminek közösnek kellene lennie, senki által nem birtokolhatónak, de mindenki számára elérhetőnek. És ez az, amit a film igazán nagyszerűen bemutat.
Külön tetszett, hogy részletek hangzanak el a Bhagavad-Gítából, a Koránból és a Bibliából. És mind ugyanazt mondja ki. De egyik sem szól arról, hogy a vallás kizárólag keveseké lehet, hiszen a hit mindenkié, bárkié, és senkié.
Meg kell még említenem Mithun Chakraborty játékát is, aki felkent hindu főpapként az elérhetetlen és érthetetlen (ott a szanszkrit nyelv ugyanaz, mint a katolikus liturgiában a latin; fő, hogy a közember ne érthessen meg semmit, de legyen kellőképpen lenyűgözve… és megvezetve) kinyilatkoztatásaival abszolút hitelesen mutatta be, hogy az egyházak mennyire eltávolodtak a hétköznapoktól, és az emberektől, akiket szolgálniuk kellene.
Ha vallásos lennék, akkor Istent (illetve annak egy megtestesülését; Krishnát) épp így képzelném el, ahogy Akshay Kumar alakítja. Külön csillagos ötös az ő jeleneteinek!
Köszönöm .